czwartek, 28 sierpnia 2014

Sos pomidorowy to podstawa

Najłatwiejsze rzeczy są najtrudniejsze. Brzmi to abstrakcyjnie? Może trochę, ale często znajduje potwierdzenie w rzeczywistości.

Nigdy nie miałam problemów z długimi przepisami, wymagających dużej ilości czasu, składników i cierpliwości. Podczas nauki gotowania z radością odtwarzałam kolejne przepisy z Kwestii Smaku, Gotuje bo Lubi, White Plate czy też innych bloggerek dużo starszych stażem ode mnie.
Jednakże zawsze miałam problem z jedną rzeczą- Perfekcyjnym Sosem Pomidorowym Mojej Mamy. Owszem sos pomidorowy, który robiłam był całkiem niezły, ale to nie był ten smak. 

W te wakacje postanowiłam zmienić stan rzeczy i poprosiłam mamę o lekcje przyrządzania sosu. Poszłyśmy do piwnicy po przecier, pokroiłyśmy cebulę i rozgrzałyśmy oliwę. Po krótkim czasie cała kuchnia wypełniła się pięknym zapachem, a już po godzinie nie można było oderwać mnie od wyjadania sosu prosto z garnka. Kilka dni później ponowiłam próbę iiii.....BINGO! Nareszcie udało mi się odtworzyć ten smak!

O co właściwie tyle zachodu? Bo sos pomidorowy to jest absolutna podstawa w kuchni. Czy robicie spaghetti, curry czy zwykłe gołąbki- dobry sos pomidorowy to absolutna podstawa. A 100 g pomidorów ma tylko 15 kalorii, ogromne ilości witaminy C,E, P, KK i beta-karotenu. Na nerwy, metabolizm. nadciśnienie i na zdrowie,a przede wszystkim smak.

\
Składniki (ok. 4 porcje)

  • 1 litr przecieru pomidorowego, najlepiej domowej roboty*
  • 30 g oliwy extra virgin
  • 1 szalotka
  • 3 ząbki czosnku 
  • sól do smaku
*Jeśli takowego nie posiadacie to poszukajcie w sklepie naprawdę dobrego przecieru - osobiście polecam przecier pomidorowy Lidla w 750 ml butelce, można dostać podczas tygodnia włoskiego. Jednakże proponuje odrobinę się pofatygować i zrobić zapas własnych przecierów na cały rok- pomidory teraz kosztują grosze :)  
 
Szalotkę i czosnek pokrój drobną kostkę, w sporym garnku rozgrzej oliwę na średnim ogniu. Dodaj posiekaną cebule i czosnek, dokładnie wymieszaj i duś ok 6-10 min zmniejszając odrobinę ogień. Nie odchodź cebuli ani na krok, pilnuj, żeby cebula była aromatyczna, miękka i złocista, a nie przypalona! Następnie dodaj przecier, wymieszaj dokładnie z zawartością garnka i gotuj pod przykryciem ok. 20-30 minut. Sos musi się porządnie zagotować i przegryźć. Po tym czasie całość blenduj aż do uzyskania jednolitej konsystencji i dopraw solą do smaku. Gotowe!



8 komentarzy:

  1. A jak samemu robić ten przecier pomidorowy?:)
    I druga rzecz, ostatnio czytałam że czosnek nie powinien byc w wysokiej temperaturze dlużej niż 8 minut, traci wtedy swoje właściwości zdrowotne i uwalnia sie anilina. Czy jesli dodam czosnku pod koniec to nie sepsuje bardzo smaku tego sosu? Nie chce tracic smaku kosztem własciwosci zdrowotnych i na odwrót. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy, że klikniesz na "zrobić zapas własnych przecierów na cały rok" i wyświetli Ci się przepis :) Jeśli chodzi o czosnek, to do takich "nowinek" naukowych podchodzę dość sceptycznie, nie wyobrażam sobie nie łączyć ogórka z pomidorem, pomidora z twarogiem czy brokuła z rybą- oszalałabym! Nie sądzę, żeby gotowanie czosnku dłużej niż 8 minut miało fatalny wplyw na moje zdrowie :)

      Jeśli jednak bardzo chcesz uniknąć długiego gotowania czosnku to możesz go dodać pod koniec gotowania przeciskając czosnek przez praskę.

      Usuń
  2. Pycha, dobrze mieć taki zapas słoiczków na zimę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojj samodzielnie robiony sos pomidorowy jest nieoceniony i bez porównania z tymi wszystkimi saszetkami czy słoiczkami w sklepach. Ogólnie wszystko zależy od zdrowych pomidorów i odpowiedniej ilości przypraw :).

    OdpowiedzUsuń
  4. Smakowicie wygląda! Do tego makaron i obiad gotowy!
    Pozdrawiam beauty-and-diet.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Jedzenie jest mega ważne. Dla zdrowia jak i samej sylwetki, jeśli chodzi o to drugie zapraszam tutaj

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...