niedziela, 27 października 2013

Lekka sałatka z winogronem i serkiem feta



Oszalałam na punkcie tegorocznej jesieni- jest cudowna! Piękna, malownicza i ciepła.... No właśnie, ciepła, a nawet gorąca, bo szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy ostatnio pod koniec listopada na termometrach widniało dwadzieścia kresek. Pogoda oszalała i moja kuchnia też- z jednej strony wydobywają się z niej "typowo" jesienne zapachy, a z drugiej przemykają przez nią letnie smaki, jak na przykład ta sałatka. Lekka, prosta, zdrowa i oczywiście bardzo smaczna :)


Składniki (1 porcja):
  • 3 liście sałaty lodowej
  • 30 g serka feta
  • ok. 6 kuleczek winogron
  • 1 łyżka sezamu
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego
  • sól, pieprz
Sezam uprażyć na patelni, poczekać do ostygnięcia. Liście poszarpać w drobne kawałki. Winogron i serek pokroić w mniejsze kawałki. Jogurt połączyć z przyprawami. Na talerzu kolejno układać: sałatę, ser, winogrono słonecznik i na końcu polać sosem.

*Sałatka smakuje genialnie z kurczakiem przyprawionym przyprawą gyros i jogurtem naturalnym przyprawionym tą samą przyprawą.





niedziela, 13 października 2013

Makaron z kurkami i oliwkami




Składniki (1 porcja):
  • 60 g makaronu (100% z pszenicy durum, lub najlepiej pełnoziarnisty)
  • 8 kurek
  • 1 łyżeczka masła
  • 4 suszone pomidory
  • 7 czarnych oliwek
  • garść pietruszki
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • sól, pieprz
Makaron ugotować jak na opakowaniu. Kurki podsmażyć na maśle aż zmiękną. Pokroić pomidory i oliwki na połówki, pietruszkę posiekać, a następnie dodać do kurek i smażyć jeszcze przez chwilę. Do ugotowanego i odcedzonego makaronu dodać jogurt, sól, pieprz oraz ząbek czosnku, wymieszać. Wyłożyć makaron na talerz a na niego zawartość patelni. Gotowe! 




piątek, 11 października 2013

Zupa dyniowa z kokosem





Składniki:

  • 600 g dyni (obranej, wydrążonej, pokrojonej w kostkę)
  • 1 litr wywaru warzywnego
  • szklanka mleka
  • pół szklanki wiórek kokosowych
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 cm korzenia imbiru (startego)
  •  2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • sól, pieprz do smaku
Rozgrzać w garnku oliwę, dodać trochę wody, dynia i tak dusić ok. 8 min. W osobnym garnku zagotować mleko z wiórkami do momentu aż mleko w nie wsiąknie (w garnuszku powinno pozostać nam dużo wiórków i mało mleka). Dynie zalać wywarem warzywnym i gotować 30 min. 10 min przed końcem dodać wiórki z mlekiem. Na końcu dodać przyprawy i zblendować. Najlepiej smakuje z grzankami z razowego chleba.


czwartek, 5 września 2013

Odchudzone cynamonowe rollsy

Za oknem widać już pierwsze oznaki jesieni, dni są coraz krótsze, na polu jest coraz chłodniej i słońce ma chłodniejszą barwę . Taka aura wprowadza mnie w nieco melancholijny nastrój- do szczęścia nie potrzeba mi nic oprócz ciepłej herbaty z miodem, delikatnego jazzu płynącego cicho z głośników i jesiennych aromatów wydobywających się z kuchni. W ten idealnie wpisują się cynamonowe rolssy autorstwa Jeff Gremillion z Cooking Ligt. Moje wyszły kompletnie inne niż są na zdjęciu przy oryginalnym przepisie, ale gwarantuje wam, są przepyszne !




Składniki:
       
  Ciasto:
  • 3 i 1/4 łyżeczki suchych drożdży
  • 3/4 szklanki ciepłego mleka
  • 1/4 szklanki ciepłej wody
  • 1/4 szklanki rozpuszczonego masła
  • 1/4 szklanki miodu
  • 1 jajko
  • 1 białko
  • 2 szklanki białej mąki 
  • 2 szklanki mąki pełnoziarnistej
  Nadzienie:
  • 1/4 szklanki brązowego cukru
  • 1 i 1/2 łyżki cynamonu
  • 1/8 kostki masła
  • 1/6 szkalnki wody
Drożdże rozmieszać z wodą i mlekiem, pozostawić na 5 minut. Wszystkie składniki na ciasto oprócz mąki dokładnie wymieszać ze sobą, następnie dodać mąkę i wyrabiać ciasto ok. 10 min aż będzie elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na godzinę. Rozwałkować ciasto na dość cienki prostokąt. Wszystkie składniki nadzienia ze sobą połączyć, rozpuścić i rozsmarować na cieście (darujcie sobie łyżkę, palcami robi się to dużo lepiej). Zawinąć jak roladę, pokroić na 16 części i odstawić na 45 minut. Piec w 190 C przez 22 minuty. 

Najlepiej smakuje na ciepło, opcjonalnie można je polać dietetycznym lukrem jak tutaj i posypać posiekanymi orzechami.  





wtorek, 27 sierpnia 2013

Tartaletki z samych orzechów- bez mąki, tłuszczu i pieczenia!

Wiem wiem, ostro przesadzam z tymi surowymi spodami, ale nic na to nie poradzę, witariańskie słodycze są przepyszne i bardzooooo zdrowe. Z podanego niżej przepisu nie wychodzi dużo tartaletek, ale należy pamiętać że mimo iż orzechy są bardzo korzystne dla naszego organizmu, to nie należy przesadzać z ich ilością :)


Składniki:
  • szklanka nerkowców
  • szklanka migdałów
  • 50 g daktyli (można więcej jeśli masa jest za mało słodka)
  • 2 łyżki syropu klonowego (tak jak wyżej, jeśli nie macie syropu klonowego to możecie go zastąpić miodem lub syropem z agawy)
  • opcjonalnie kokos do posypania
Nerkowce i migdały zalać wodą i odstawić na przynajmniej 2 godziny. Nerkowce zblendować z syropem klonowym, a daktyle z migdałami. Masa z migdałami to spód tartaletek natomiast z nerkowcami to masa. Masą z migdałami wylepić spody tartaletek, i uzupełnić ją masą z nerkowców, tak jakby był to normalny krem. Schłodzić w lodówce.



wtorek, 13 sierpnia 2013

Makaron z tuńczykiem, oliwkami i mozzarella- na diecie!

Ten makaron to jedno z tych dań w którego dietetyczność nikt nie chce mi wierzyć. Cudowny zapach roznosił się po całym domu, tak że nawet nie miałam czasu na zrobienie porządnego zdjęcia :) Nie obeszło się również bez dokładek i małej bitwy o wielkość porcji. Jeśli ktoś aktualnie zrzuca wagę to gorąco polecam ten przepis, ponieważ to danie nie zawiera zbędnego tłuszczu, jest przepyszne i sycące, ale proponuje zrobić bez nadwyżek tzn jedną porcje, bo uwierzcie, nie da się powstrzymać od dokładki :) 


Składniki (3 porcje) :

  • 150 g makaronu ( 100 % z pszenicy durum lub pełnoziarnisty)
  • 4 pomidory ( malinowe najlepiej! )
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 100 g oliwek zielonych
  • pęczek pietruszki
  • puszka tuńczyka w sosie własnym
  • 1/4 kulki mozzarelli
  • sól
Pomidory i cebule pokroić w ćwiartki i zalać 1/4 szklanki wody, gotować aż pomidory będą się rozpadać. W międzyczasie ugotować makaron. Składniki sosu zblendować. Oliwki przekroić na połówki, odlać zalewę z tuńczyka, pietruszkę poszatkować. Sos gotować dalej na małym ogniu, dodać oliwki. Po 4 minutach dodać czosnek, połowę pietruszki i tuńczyka, wszystko dokładnie wymieszać i gotowa jeszcze chwilkę (jakieś 2 minuty). Mozzarellę poszarpać palcami na małe kawałki. Makaron wyłożyć na talerze, polać sosem, a następnie posypać pietruszką i mozzarellą.








piątek, 9 sierpnia 2013

Garden party- arbuz nieco inaczej i tarta borówkowa bez piekarnika

Rekordowe temperatury dają się mocno we znaki tego lata, ale mają też swoje zalety- można siedzieć do białego rana pod gołym niebem i nie marznąć i bez towarzystwa komarów (podusiły się od tego upału !?). Nic tylko zebrać grupę przyjaciół, sezonowe owoce i zrobić sobie garden party. Nie lubię co prawda wtrącać prywaty ale okazja była nie byle jaka- jakimś cudem dostałam się na dietetykę !!!! Poniżej znajdziecie kilka prostych przepisów na arbuz, a także na tartę z borówkami do której potrzebny jest wam tylko blender.






 Sałatka z fetą i arbuzem:

  • 1/4 dużego arbuza
  • serek feta
  • liście mięty
Arbuz i fetę pokroić w kostkę, liście mięty posiekać. Ułożyć kolejno na talerzu, arbuz, ser i mięte. Gotowe!




     Lemoniada arbuzowa:

  • 1 cytryna
  • 3 łyżki cukru trzcinowego
  • 1/4 dużego arbuza
  • 500 ml wody 
Wszystko zmiksować i dobrze schłodzić. 



                                                 
Tarta borówkowa:
  • 1/2 szklanki siemienia lnianego
  • szklanka orzechów włoskich 
  • 3/4 szklanki wiórków kokosowych
  • 200 g suszonych fig
  • 2 serki bieluchy light
  • 250 g twarogu chudego
  • 100 g jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki syropu klonowego
  • 250 g borówek
Siemię i orzechy zalać wodą i pozostawić najlepiej na całą noc (ale 2 godziny też będą ok). Figi zmiksować z koksem, dodać siemię i orzechy i miksować na gładką masę. Wyłożyć tak powstałym ciastem dno foremki do tarty i schłodzić. Ser, bieluchy, jogurt, sok z cytryny i syrop klonowy zmiksować na gładką masę i wyłożyć na spodzie. Posypać borówkami i gotowe! Podawać schłodzone.

















poniedziałek, 29 lipca 2013

Pizza bez pieczenia - Raw Food

Inspiracji raw food ciąg dalszy. Wczoraj postanowiłam wykorzystać upalne słońce, które nawet dla mnie- wielbicielki upałów było zbyt gorące i upiec na nim pizze. Jak? To proste! Wystarczy blender i trochę cierpliwości.

Oczywiście jeśli jest brzydka pogoda można wykorzystać do "upieczenia" spodu dehydrator, uchylony piekarnik (tak żeby temperatura w nim nie przekraczała 40 C). Dla osób którym idea surowego jedzenia jest obojętna idealnym rozwiązaniem będzie upieczenie spodu w piekarniku rozgrzanym do 180 C przez 15 minut.


Składniki (2-3 osoby):

Spód:
  • 1/2 szklanki siemienia lnianego
  • 1/4 szklanki nasion słonecznika
  • 1/4 szklanki pestek dyni
  • 1/2 zblendowanej małej cukinii
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • sól, pieprz
Siemię, słonecznik i dynie zalać wodą i pozostawić najlepiej na całą noc (jeśli nie mamy czasu 30 min też będzie ok). Odsączyć i zblendować z wszystkimi pozostałymi składnikami. Tak powstałą masę rozsmarować na papierze do pieczenia/ folii aluminiowej, uformować i zostawić na 2 h na słońcu lub postępować jak wyżej.

Pesto:
  • 100 g rukoli (pozostawić garść do dekoracjii)
  • 4 orzechy włoskie
  • 1 łyżka oliwy
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • sól
Wszystko ze sobą zblendować na "papkę".

Ketchup:
  • 4 pomidory suszone
  • 1 mały pomidor
  • sól, pieprz, zioła prowansalskie
Wszystko zblendować.

Na gotowym spodzie rozsmarowujemy pesto, kładziemy ulubione dodatki u mnie była to żółta i czerwona papryka, pomidor oraz rukola, a na samym końcu robimy kapki z ketchupu.






wtorek, 23 lipca 2013

Tort urodzinowy bez pieczenia, cukru i mąki- dla Madzi

Przeglądając swojego bloga i czytając wpisy stwierdzam, że najlepsze przepisy powstały wtedy kiedy czegoś mi brakowało w kuchni, lub kiedy próbowałam zrobić "coś z niczego", czyli z resztek rzeczy pozostałych w lodówce i zamrażalce. Tak było i teraz, tylko z tą różnicą, że tym razem nie brakowało mi składników, tylko miejsca- nie miałam ani piekarnika ani kuchni, miksowanie, chłodzenie i dekorowanie odbywało się albo na przedpokoju albo w salonie- uroki remontu ;) Ale czego nie robi się dla przyjaciół- jeszcze raz sto lat Madziu ;)

Spód do ciasta to inspiracja warsztatami i przepisami Agnieszki z RetroFoodDesign , które były absolutnie niesamowite!


 Składniki:
  • 1 Szklanka siemienia lnianego
  • Opakowanie daktyli
  • 1,5 Szklanki orzechów
  • 1 Szklanka wiórków kokosowych
  • 500 g Twarogu chudego Emilki
  • Kilka kropli soku z cytryny
  • Łyżeczka aromatu waniliowego
  • 2 Łyżki syropu klonowego
  • 3 Brzoskwinie
  • Porzeczki do dekoracji
Siemię lniane i szklankę orzechów zalać dużą ilością wody i pozostawić na całą noc. Następnego dnia odcedzić, przepłukać i zblendować razem z kokosem i daktylami. Wyłożyć foremkę np do tarty i schłodzić (przynajmniej 1 h). Pozsotałe orzechy rozgnieść na pył i dodać serka. Do masy dodać syrop klonowy, sok z cytryny i aromat, dokładnie wymieszać. Pokroić brzoskwinie. Na spodzie ciasta ułożyć brzoskwinie, masę z serka, a następnie ozdobić wedle uznania. Gotowe !





poniedziałek, 24 czerwca 2013

3 składnikowe PANACAKES

Dzisiejsze panacekes to świetny pomysł na superszybkie i przepyszne śniadanie. Nie trzeba do niego wiele- banany, jajko, otręby i coś do polania.



Składniki:

  • 1 dojrzały banan
  • 2 jajka
  • 2 łyżki otrębów pszennych
Opcjonalnie:
  • zmiksowane truskawki
Wszystkie składniki (oprócz truskawek) zmiksować blenderem. Rozgrzać dobrze patelnie, na pierwsze smażenie proponuję z odrobiną masła, bo inaczej placuszki będą przywierać. Przy kolejnych nie ma to już znaczenia. Masa będzie bardzo płynna, ale to dobrze. Wyjdzie z niej 12 cienkich, ale pysznych placuszków .
Gotowe !

wtorek, 18 czerwca 2013

Odchudzona TARTA z gruszkami i gorgonzolą


 Nareszcie przyszło lato i upały-  uwielbiam taką pogodę ;) ! Taka pogoda zdecydowanie nie sprzyja sytym obiadom i wrzącym zupą. Świetnym pomysłem na letni obiad jest tarta- z gruszkami i gorgonzolą. Można ją jeść na ciepło, ale jak dla mnie najlepsza jest kiedy całkowicie wystygnie.


Składniki:
  • 1 szklanka mąki pszennej (lub pełnoziarnistej)
  • 1/2 szklanki mąki żytniej
  • 1 jajko
  • 50 g masła
  • 1/2 łyżeczki soli
Wszystkie składniki zagnieść jak zwykłe ciasto kurche i włożyć do lodówki na 30 minut. Rozgrzać piekarnik do 180 C. Foremkę na tarte wylepić ciastem i podziurawić widelcem. Piec 15 minut, następnie wyjąć, ale nie wyłączać piekarnika.
  • Ser gorgonzola 100 g
  • 3 średnie gruszki obrane i pokrojone w paski
  • 3 jajka
  • jogurt naturalny
  • pieprz, gałka muszkatołowa
Na podpieczonym cieście ułożyć gruszki i gorgonzolę. Jajka zmieszać z jogurtem oraz przyprawami i wylać na tartę. Piec przez 30- 35 minut w 180 C.




Smacznego !

czwartek, 13 czerwca 2013

Brownie - ODCHUDZONE

Kto z nas nie lubi czekoladowych ciast? Szczerze mówiąc nie znalazłam jeszcze takiej osoby. Niestety, tradycyjne ciasta mają w jednym kawałku ukryte setki kalorii, co często nie sprzyja w utrzymaniu pięknej sylwetki. Nic straconego, moje odchudzone brownie można jeść bez wyrzutów ;)



Składniki ( na małą foremkę):
  • 3 jajka
  • 7 łyżek mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 3 łyżki kakao
  • 4 łyżki cukru trzcinowego
  • 170 g jogurtu naturalnego
Czekoladę rozpuścić z cukrem i pozostawić na chwilę do ostygnięcia. Dodać jogurt, jajka i wymieszać. Dodać resztę składników, połączyć, wylać ciasto na foremkę i piec w 180 C przez 40 minut.



poniedziałek, 10 czerwca 2013

Lekki makaron z kurczakiem i pieczarkami



Składniki ( 2 porcje):

  • 1 filet z kurczaka
  • 150 g pieczarek
  • 180 g jogurtu naturalnego
  • 200 g makaronu pełnoziarnistego penne
  • garść rukoli
  • sól, pieprz, czosnek, przyprawa złocista do kurczaka
Makaron ugotować. Kurczaka pokroić w kostkę i posypać przyprawą złocistą, pieczarki pokroić w plasterki, i dusić razem na patelni aż kurczak będzie gotowy a pieczarki zmiękną. Dodać jogurt naturalny, czosnek, sól i pieprz i gotować aż będzie ciepłe, ale uwaga nie za długo bo jogurt po prostu się rozpłynie. Na talerzu ułożyć makaron, polać sosem i posypać rukolą. Gotowe ;)





Smacznego ;)

wtorek, 4 czerwca 2013

Szarlotka w kubeczku - dla tych na DIECIE i nie tylko ;)

  Zauważyłam, że ostatnio cały czas używam płatków owsianych. Są doprawdy cudowne ! Można je przyrządzić na 101 sposobów, a nawet i więcej. Nie wspomnę o ich pozytywnym wpływie na nasz organizm (więcej poczytaj tu ). Ta mini szarlotka to również mój debiut- pierwszy raz piekłam owsiankę i zdecydowanie muszę robić to częściej- jest pyszna !


Składniki:
  • 4 łyżki płatków owsianych
  • 1 łyżka otrębów owsianych
  • 1 łyżka rodzynek
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 jabłko starte na grubych oczkach
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
Mleko doprowadzić do wrzenia, wsypać wszystkie składniki oprócz jabłek i cukru i gotować na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu aż płatki napęcznieją. Mleko które nie wchłonie w płatki przelać do garnuszka a następnie dodać do niego odrobinę wody, jabłka cukier oraz gdy jabłka są mdłe odrobinę kwasku cytrynowego. Chwilę gotować. "Ubić" na dnie filiżanki owsiankę, a następnie przykryć to warstwą jabłek. Piec 20 minut w 180 C.

Smacznego ;)






poniedziałek, 3 czerwca 2013

Romantyczna kolacja może być ZDRWOA

Są takie wieczory, gdzie kompletnie nie chce się nigdzie iść ani nic produktywnego robić. W takie dni  najlepiej jest  przyrządzić coś fajnego w kuchni, zjeść w miłym gronie,a później pod ciepłą kołdrą oglądać ulubione filmy. Ja zdecydowałam się na sałatkę, z dodatkiem orzechów, winogron i sera gorgonzola. Połączenie wyszło znakomite. Jeśli umiemy się ograniczać to nawet podczas diety redukcyjnej nie musimy rezygnować z serów- ważne żeby były dobrej jakości (czyli wszelkie turki i presidenty odpadają)    oraz w odpowiedniej ilości- nie więcej niż 30 g. W końcu sery to wspaniałe źródło wapnia. Oczywiście dobra sałatka nie obędzie się bez dobrego pieczywa, a że scones są pyszne i szybkie to wybór padł na nie.


Składniki:

  • Rukola
  • Orzechy włoskie
  • Winogrono 
  • Ser gorgonzola (nie więcej niż 30 gr)
  • Ocet balsamiczny
  • Miód
Rukole rozłożyć na talerzu, pokroić ser w kostkę, a winogrona przekroić na pół. Posypać sałatę winogronem, serem oraz orzechami. Skropić łyżką octu balsamicznego i polać połowa łyżeczki miodu.


Bułeczki zainspirowane przepisem Darii

Składniki ( na zdj zrobione z 3 porcjii) :

  • Szklanka mąki pełnoziarnistej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki jogurtu greckiego
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
Składniki mokre wymieszać, dodać suche. Zagnieść ręką, jeśli ciasto nie chce się łączyć dodać odrobinę wody. Uformować 4 kuleczki, lekko spłaszczyć i piec przez 20 minut w 180 C.

środa, 29 maja 2013

Bardzo DIETETYCZNY owsiany deserek w 5 minut

-Kochanie zrób mi coś lekkiego na szybko

Za godzinę trening więc coś sycącego nie wchodziło w rachubę. Na początku miała to być zwykła granola z patelni z jogurtem, ale los tak sprawił że musiałam przełożyć ręką płatki i kiedy je dotknęłam to miały idealną konsystencje do lepienia. I tak ulepiłam koszyczek z płatków do którego wlałam jogurt, a następnie przyozdobiłam plasterkami pokrojonego jabłka. Z standardowego posiłku zrobiło się coś na prawdę fajnego i oczywiście jak zawsze zdrowego i dietetycznego ;)



Składniki:

  • 3 łyżki płatków owsianych
  • łyżeczka miodu
  • łyżka migdałów
  • jogurt naturalny
  • jabłko pokrojone w plasterki
Na rozgrzanej patelni uprażyć płatki z miodem i migdałami i odstawić na jakieś 10 min lub 2 w zamrażarce (wiem wiem tak się nie robi, ale jak szybko to szybko ;) ). Po tym czasie uformować koszyczek na talerzu, wlać do niego jogurt i ozdobić jabłkami. Proste? BANALNE !!!


wtorek, 28 maja 2013

Dietetyczna tarta z brzoskwiniami

 Nie spodziewałam się że ta tarta wyjdzie taka smaczna. Ma delikatny kremowy smak, ciasto jest kruche ale nie przesłodzone, a brzoskwinie nadają jej świeżości. Ale nie to jest w niej najlepsze. Ta pyszna tarta jest przede wszystkim niskokaloryczna i pełnowartościowa !


Ciasto:

  • szklanka mąki pełnoziarnistej
  • jajko
  • 50 g masła
  • łyżka cukru trzcinowego
  • 1/6 szklanki wody
Wszystkie składniki na ciasto zagnieść, wyłożyć do foremki na tarte, wylepić i podziurawić dno widelcem. Piec w 180 C przez 15 minut. Wyjąć i poczekać do ostygnięcia.

Masa:

  • 3 łyżki cukru trzcinowego
  • szklanka mleka
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • łyżeczka esencji waniliowej
+Brzoskwinie lub dowolne owoce

Cukier skarmelizować, dodać 3/4 szklanki mleka, esencje i zagotować. W pozostałej ilości mleka rozmieszać skrobie, dodać do gotującego się mleka. Mieszać aż zgęstnieje. Wylać na tarte, przybrać owocami i schłodzić.


piątek, 24 maja 2013

Pyszne i zdrowe bułeczki otrębowe

Nic tak nie smakuje z rana jak świeżo upieczone bułeczki. Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy często wyłączają zupełnie ze swojej diety pieczywo. Niepotrzebnie !! W odpowiednich ilościach (tutaj odpowiada ona jednej bułeczce w ciągu dnia) absolutnie nikomu nie zaszkodzą a nawet pomogą- oczywiście te z pełnego ziarna, żytnie, pełnoziarniste lub z dodatkiem otrębów.


Składniki:

  • 420 g mąki pełnoziarnistej lub pszennej ( ja używam tej drugiej ponieważ mam ją prosto z młyna ;) )
  • 80 g otrębów pszennych
  • 50 g drożdży, 1 łyżeczka cukru
  • 20 g oliwy
  • 250g wody
  • 1,5 łyżeczki soli

Drożdże z cukrem zalewamy ciepłą wodą i czekamy aż się uaktywnią, pozostałe składniki wrzucamy do sporej miski. Dodajemy drożdże i zagniatamy ok 10 min, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 40 min. Formujemy bułeczki i pozostawiamy na 15 min do wyrośnięcia. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 180 C z termoobiegiem. Opcjonalnie można posmarować bułeczki jajkiem i posypać płatkami owsianymi. Piec 15- 20 min.




czwartek, 23 maja 2013

TURBO PYCHA czyli makaronowa zapiekanka z łososiem


- Kochanie i jak smakuje?
- TURBO PYCHA

I już do końca obiadu nie usłyszałam ani słowa od mojego chłopaka, ponieważ zbyt bardzo był zajęty pałaszowaniem swojej porcji ;) a zapiekanka była zupełnym przypadkiem. Na polu lało więc nie chciało nam się zupełnie iść do sklepu. W lodówce za bardzo też nic nie było, więc otworzyłam zamrażarkę i tak powstała chyba najlepsza zapiekanka jaką do tej pory robiłam. Zapomniałam dodać że łosoś w połączeniu z warzywami, jogurtem naturalnym, jajkiem i pełnoziarnistym makaronem tworzą super zdrowe połączenie!



Składniki (3 porcje)

  • 300 g makaronu pełnoziarnistego
  • 400 g wyfiletowanego łososia
  • pół brokuła
  • 8 pieczarek
  • pół papryki żółtej
  • pół papryki zielonej
  • 250 g jogurtu naturalnego
  • 1 jajko
Ugotować makaron jak na opakowaniu, rozgrzać piekarnik do 180 C. Łososia pokroić w małą kostkę i oprószyć : pieprzem, solą, czosnkiem i sokiem z cytryny i delikatnie podsmażyć (bez tłuszczu oczywiście). Pokrojone warzywa wrzucić na 8 min do wrzącej, osolonej wody (oprócz pieczarek- je tylko na 4 min). Jogurt naturalny wymieszać z jajkiem, solą pieprzem i 2 ząbkami czosnku. Makaron, warzywa oraz łososia wrzucić do naczynia żaroodpornego, a następnie wymieszać. Zalać wszystko sosem, wmieszać. Piec ok. 15-20 min.



Smacznego !!!

środa, 22 maja 2013

PARFAIT- idealny dietetyczny deser

Z francuskiego parfait znaczy doskonały, i taki właśnie ten deser jest ! Lekki, słodki, kremowy i zarazem chrupiący, mało kaloryczny, a do tego wszystkiego wygląda obłędnie. Na jego przygotowanie potrzeba kilku chwil, a jeśli go podamy w kieliszkach to zrobi piorunujące wrażenie na gościach. Brzmi świetne, prawda ;) ?


Składniki (2 porcje):
  • 1 jogurt naturalny
  • 1 banan
  • 1/2 granatu
  • 2 garście płatków owsianych
  • 1 garść płatków żytnich
  • 1 łyżka miodu
  • 20 g orzechów laskowych
Płatki, miód i orzechy połączyć na patelni i prażyć aż płatki zaczną być chrupiące, odstawić do wystygnięcia. Na dół kieliszka układać kolejno płatki, jogurt, pokrojonego, banana i granat. Podawać na zimno.




Ta mina potwierdza że naprawdę smakowało ;)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...